Podatek od przerzuconych dochodów wykazuje się w zeznaniu rocznym CIT
Przeprowadzenie analizy kwestii związanych z podatkiem od przerzuconych dochodów i związanej z nim dokumentacji może się dla przedsiębiorców okazać sporym wyzwaniem. Trzeba zdążyć do końca czerwca, więc czasu zostało niewiele.
1 stycznia 2022 r. na mocy tzw. Polskiego Ładu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została wprowadzona regulacja dotyczące podatku od przerzuconych dochodów (art. 24aa). Według uzasadnienia do projektu ustawy nowo wprowadzona instytucja „ma na celu wyeliminować możliwość uzyskania korzyści podatkowej poprzez schematy podatkowe, których celem jest transfer dochodów do jurysdykcji podatkowej o znikomej efektywnej stawce opodatkowania”.
Od początku obowiązywania nowa instytucja budzi liczne wątpliwości interpretacyjne, które doprowadziły do relatywnie szybkiej i gruntownej nowelizacji. 1 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy zmieniające regulację podatku od przerzuconych dochodów (nastąpiło to na mocy ustawy z 7 października 2022 r., Dz.U. z 2022 r., poz. 2180). Znowelizowane przepisy będą jednak miały zastosowanie dopiero do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. (art. 20 ust. 1 ustawy nowelizującej). Stąd podatek od przerzuconych dochodów za 2022 r. należy rozliczyć według pierwotnej wersji przepisów.
Znowelizowane przepisy nadal nie są wystarczająco precyzyjne. Przedstawiciele doktryny podnoszą coraz to nowe wątpliwości interpretacyjne (z reguły trafne i mające wymiar praktyczny), a prawdopodobieństwo ponownej ingerencji ustawodawcy wydaje się stosunkowo wysokie. Tymczasem to na podatniku ciążą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta